hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Melekler'e İman > Meleklerin Durumu

Seçenekler Stil
Alt 12. October 2012, 10:26 PM   #11
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
bartsimpson Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
buna şöyle bir bakış açısı getirebilirmiyiz?

insanoğlu'nun (ademoğlu'mudur ona da emin değilim) kudretinde olan ve yapabilecekleri ile sınırlı olanlar onun melekleri... ki eşyanın isimleri olarak geçiyor, ben burdan somut ve imajiner olguları anlıyorum, (öğretilenler) secde eden, tabi olanlar...

insan maddesel bir varlıktır... ama...

insanoğlu'nun maddesel (eşyalar) dünyasında kudretinde olmayan ve yapamayacakları onun iblisleri ve şeytanı... ki ben buradan soyut ve irrasyonel olguları anlıyorum (öğretilmeyenler) secde etmeyen tabi olmayanlar...

insan akıl ve bilinç boyutu ile de ruhani bir varlıktır.

zaten şeytan ve iblisin insan üzerindeki tahakkümü de maddesel dünyadadır. "Ahirete kadar" der. Madde ötesi boyutta bence şartlar eşit.

bilmem anlatabildim mi?
sevgili bart kardeşim,

ne melek, ne de iblis insanın bir parçası, özelliği olmayıp, insandan önce yaratılmış ayrı varlıklardır.

Buna ilişkin daha önce ayetlerle delillendirdiğim yazıma bakabilirsiniz. Ayrıca, az önce yazdığım sebeplerle de insanın gücünün yettikleri melek, yetmedikleri ise iblis olamaz.

Gücünün yetmesine yada yetmemesine melek değil, meleke yani becerileri, yetenekleri, yetileri denebilir.

Ayrıca, rabbimizin kimseye gücünün yetmeyeceğini yüklemeyeceği şeklindeki sünneti gereğince de gücü yetmeyenler iblis olamaz.

selamlar...
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
isimlendirilmesi, kavramı, melek