hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > KIYAMET VE HESAP GÜNÜ > Kıyamet > Şefaat

Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 14. August 2012, 11:54 PM   #1
aorskaya
Uzman Üye
 
Üyelik tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 933
Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough
Standart şefaatvarmıdır, hesap günü ve sonrasında şefaat olacaktır diyenlere sorular

Allah’ın selamı üzerinize olsun.

Şeytan ve dostlarının, insana sağdan yaklaşmak demek olan, insanı dinden yanlışlarla tuzağa düşürmesi, Müslümanların kuranla bağının kopartılması yüzünden tam olarak görülememektedir.

Şeytanın yegane amacı, insanları kurandan (islamdan) uzaklaştırmaktır. Eğer bunu beceremez ise de; kuranı geri plana atmasını sağlamak, kurana baksa dahi ondaki ayetleri, hükümleri yanlış anlamasını sağlamaktır.

Çünkü şeytan; kovulmadan önce; “senin doğru yolun üzerindekileri mutlaka sapıtacağım” diye Allah’tan izin almıştı. İşte buradaki doğru yol kuran olmakta ve şeytanında amacı bundan saptırmak olmaktadır.

Günümüzde gelinen noktaya baktığımızda ise; üzülerek şeytanın bunu, çok büyük oranda becerdiğini görürüz.


İşte şeytan bu becerisini daha da pekiştirmek, sağlamlaştırmak için, Müslümanları zaafa uğratacak başka tedbirlere de başvurmaktadır.

Bunların en önemlileri de; Müslümanların ahretle ilgili yanlış bilgilenerek, ahrete olan imanlarını yok etmek istemesidir.

Bu nedenle; müslümanı kurandan koparan şeytan bu defa kendi dostlarına;

1- “kalbinde zerre kadar iman olan birisi, cehennemde günahlarının bedelini öder ve sonra cennete gider” dedirterek,

2- “Hesap gününde ve sonrasında peygamber şefaat ederek, ümmetini cehennemden kurtaracaktır” dedirterek,

Müslümanların buna inanmalarını sağlatır, Müslümanları zaafa uğratarak tembelliğe iter ve Allah Tealadan aldığı izinin amacını gerçekleştirir.


ŞİMDİ; “ ŞEFAAT VARMIDIR, VARSA HANGİ ZAMANLARDA VARDIR?” SORUSUNU CEVAPLAYARAK ŞEYTANIN TUZAĞINI VE BU TUZAĞA DÜŞENLERİ GÖSTERELİM.

Burada Müslümanların hatası; insanların cehennemden (şefaat ile) kurtarılabileceğini kabul etmesi olmaktadır.

Halbuki; cennette, cehennem de sonsuzdur ve oraya bir kere girenler oradan çıkamayacaklardır ve sonsuza dek orada yaşayacaklardır.

Allah Teala,( benzetmek gerekirse) hesap gününde insanları; karnelerindeki başarı notlarına (dünya yaşamı sonuçları) göre, ya geçirerek cennete, yada geçemez diyerek cehenneme koyacaktır.

Yani cennete yada cehenneme koymadan önce; insanların, lehte ve aleyhte bütün notları gruplanarak değerlendirilip, tartıya vurulacak ve sonucunda olumlu yada olumsuz bir fark bulunacaktır.

Gerek şefaat (kollama, gözetme, kayırma) yada başka yardımlar (dua gibi) olacaksa; işte bu aşamada olabilir. Bu aşama geçtikten sonra; yani insanların sınavdan geçmesi yada kalması sonucuna göre cennet yada cehenneme konmasından sonra artık, hiçbir şekilde oradan çıkış yoktur.

Bu aşamada ise; şefaat yada başka yardımların olmayacağı kurandaki ayetlerden rahatlıkla görülür.


Şefaatin asıl sahibi yüce rabbimizdir. Ancak, rabbimiz sadece dünyada geçerli olmak üzere, kendisi için özel olan bazı kişilere de şefaat izni verirken; hesap gününde ve sonrasında ise peygamberler dahil hiç kimseye bu izni vermemiştir.

Şimdi insanlara verilen şefaat izninin sadece dünyada geçerli olduğuna ve hesap gününde hiç kimseye izin verilmediğini gösteren delillerimizi yazalım.

DÜNYADA BAZILARINA VERİLEN ŞEFAAT İZNİNE DAİR DELİLLER:

Bunun en güzel örneğini Ali İmran suresinde görebiliriz.

ALİ İMRAN SURESİ

1- 35- Hani İmran’ın karısı şöyle demişti: “rabbim, karnımdakini özgür bir biçimde sana adadım; onu benden kabul et. Kuşkusuz sen, evet sen, her şeyi duyan, her şeyi bilensin.

2- 36- Onu doğurunca şöyle dedi: “rabbim, onu kız olarak doğurdum ve erkek, kız gibi değildir. Adını Meryem koydum onun. Onu ve soyunu, kovulmuş şeytandan sana sığındırıyorum.”

3- 37- Allah, onu güzel bir kabulle kabul etti ve onu güzel bir bitki gibi besleyip büyüttü. Onu, Zekeriyya’nın korumasına verdi. Zekeriyya, mihrapta onun yanına her geldiğinde, orada bir rızk bulur ve sorardı: “Meryem, bu sana nereden?” Meryem de: “bu Allah katındandır; çünkü Allah dilediğini hesapsızca rızıklandırır.” Derdi.

35. ayette; Allah’ı hamd edilerek, karnındakini bile tamamen kendi isteğiyle Allah’a adayan İmran’ın karısı bu davranışı ile Allah’ın sevgili kullarından oluyor.

36. ayette; Bu sevgili kul, Meryem annemizi ve soyunu; “kovulmuş şeytandan Allah’a sığındırarak Meryem Ve İsa’ya şefaat ediyor.

37.ayette ise; Allah Teala; onun şefaatini kabul ederek, Meryem annemizi güzel bir bitki gibi büyütüyor.

Yine; ayetin son pasajındaki; “bu Allah katındandır; çünkü Allah dilediğini hesapsızca rızıklandırır.” “ deyiminden anlıyoruz ki; Allah Teala şefaate izin vermiştir. Aksi halde; rızıklandırmaması gerekirdi.

HESAP GÜNÜ VE SONRASINDA HİÇ KİMSEYE; ŞEFAAT İZNİ VERİLMEDİĞİNE DAİR DELİLLER:

1- “Öyle bir günden çekinin ki, o gün kimse kimsenin cezasını çekmez. Kimseden şefaat kabul edilmez. Kimseden fidye alınmaz. Onlar yardım görmez haldedirler.” (Bakara 2/48)

2- “Rablerinin huzurunda toplanacakları günden korkanları Kur’ân ile uyar; onların Allah’tan başka ne bir dostları ne de şefaatçileri olur. Belki kendilerini korurlar.” (En’am 6/51)

3- “De ki: O şefaat, bütünüyle Allah’ındır.” (Zümer 39/44)

4- “De ki: Allah’ın dilemesi dışında ben kendime bile bir fayda ve zarar verecek durumda değilim.” (A’raf 7/188)

5- Ey iman edenler! Kendisinde alışverişin, dostluğun ve şefaatin olmadığı bir gün gelmeden evvel bahşettiğimiz rızıklardan infakta bulunun. Doğrusu kâfirler buyruklarımıza uymayan kimselerdir.[9]

Görüldüğü gibi, her Müslüman sadece kendi yaptıklarının sonuçlarından hesap verecek olup, hesap gününde hiç kimseden yardım, torpil göremeyecektir.

Kitabı soldan verilmişse bunu hiç kimse değiştirmeden sonsuz kalmak üzere cehenneme, sağdan verilmişse yine sonsuz kalmak üzere cennete gitmektedir.


Artık, aklımızı başımıza alalım ve kurana dönelim. Kuranla tanışıp, onunla dost olalım. Hatta becerebildiğimiz orandan onunla dostluğumuzu ilerletelim, pekiştirelim. Çünkü bizi kurtaracak tek dost kurandır, başkası yoktur.

Hepimizin, gerçek anlamda kuran merkezli yaşamayı bir an önce becermesini ve kurana göre yaşamdan ayrılmadan nefesimizi verebilmesini dilerim.


saygılarımla…
aorskayaaorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
aorskaya Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
dost1 (15. August 2012), sevginur (9. November 2012), Yeşua (14. November 2012), Zinedov (16. August 2012)
Alt 14. August 2012, 11:55 PM   #2
aorskaya
Uzman Üye
 
Üyelik tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 933
Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough
Standart

ŞİMDİ;

BÜTÜN ANLATIMLARA RAĞMEN HALA KURANI BIRAKIP, RİVAYET GİBİ İNSANİ ANLATIMLARDAKİ; AHİRETTE ŞEFAAT OLDUĞUNA İNANANLARA SORULARIMIZI SORALIM.


1- Son peygamberimiz; bizlere hesap günü yada sonrasında niçin şefaat edecektir?

2- Son peygamberimiz; kendisi hayati tehlikelere göğüs gererek, bizlere kurtuluşumuz için dini anlatıp, davet etmemişmidir?

3- Kendisi, bütün zorlukları yaşayarak dine davet edip; dine girenleri cennetle müjdeleyip, dine girmeyenleri ise cehennemle ikaz etmesine rağmen; müslümanım diyenlerin tembellik edip, kendisine inanmayıp, dini doğru yaşamadığı halde cehennemden kurtulması için şefaat ederse kendisi ile çelişmiş olmazmı?

4- Biz tembellik ederek dini yaşamayan Müslümanları şefaatle kurtaracaksa, sahabelerine ve savaşa katılanlara ne diye eziyet yaptırdı, ne diye onların ölümüne sebep oldu o zaman? Onlarda savaşmayıp, tembel tembel sadece “inanıyorum” demekle yetinip, şefaatle kurtulsalar olmazmıydı?

5- Zamanımızda dahi; hala din için ilmi ve fiziki cihadlar yapabilen Müslümanlar, bunları bırakmalımıdır? Şefaatle kurtuluş varsa; neden hayatlarını tehliye atsınlar yada tatlı canlarını üzsünler?

6- Bu durumdaki bir kurtuluş, Allah’ın sünnetine de ters düşmezmi?

7- Son peygamberimiz şefaatle kendi ümmetini kurtaracaksa, ondan önceki peygamberlerinde aynı şekilde kendi ümmetini kurtarmaları gerekmezmi?

8- Eğer, onlarda aynı şekilde ümmetlerini kurtaracaksa; koskoca cehennem, firavun, nemrut, Karun, Ebu lehep gibi az sayıda kimseyemi ev sahipliği yapacaktır? Bu, “cehennemi insanlar ve cinlerle dolduracağım” söylemine de ters olmazmı?

9- “De ki: Allah’ın dilemesi dışında ben kendime bile bir fayda ve zarar verecek durumda değilim.” (A’raf 7/188) emrine uyan peygamberimiz; şefaat edebilecekse; bize daha önce bu sözü söyleyerek yalanmı söylemişti? Şakamı yapmıştı sanıyorsunuz?

10- Nuh peygamberimizin eşi ve çocuğuna, Lut peygamberimizin ise eşine; dünyadaki sayılı günlerden oluşan ömürlerini kurtarmakta bile helakları esnasında şefaatleri mümkün olmamışken, hesap gününde; sonsuz hayatlar için şefaat etmeleri nasıl mümkün olacaktır?

11- Nuh ve Lut peygamberlerimizin; en yakınlarına bile fayda sağlayamadıkları durumu, peygamberimizinde kimseye fayda sağlamayacağı durumuna örnek olmazmı?

12- HER ŞEYE RAĞMEN HALA SON PEYGAMBERİMİZİN ŞEFAAT EDEREK, MÜSLÜMANLARI CEHENNEMDEN KURTARACAĞINA İNANAN VAR İSE;

PEYGAMBERİMİZİN; “ALLAH’IM, ÜMMETİM KURANI TERK ETTİ.” DİYE HANGİ MÜSLÜMANLARI ŞİKAYET EDİP ŞEFAAT ETMEYECEĞİNİ BARİ BİZE SÖYLEYEBİLİRLERMİ?


SAYGILARIMLA…
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
aorskaya Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
dost1 (15. August 2012), Miralay (15. August 2012), sevginur (9. November 2012), Zinedov (16. August 2012)
Alt 15. August 2012, 05:17 AM   #3
pramid
Uzman Üye
 
Üyelik tarihi: Sep 2010
Mesajlar: 764
Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of
Standart

Allah kimseyi, iki arada bir derede bırakmaz. Ancak kuran kelimelerini mevazinlerinden çıkaranlar bocalar dururlar.

Kuranda bahsi geçen izin kavramını şirazesinden çıkarınca, vahim durumlar ortaya çıkmaktadır.
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
pramid Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
dost1 (15. August 2012), Miralay (15. August 2012), sevginur (9. November 2012), Zinedov (16. August 2012)
Alt 15. August 2012, 12:11 PM   #4
Miralay
Uzman Üye
 
Üyelik tarihi: May 2010
Mesajlar: 568
Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of
Standart

Buldum buldum!
Resulün şefaat edeceğine dair Kur'andan delil buldum.

Furkan suresi 30.ayet...!
"Resul şöyle der: Rabbim, kavmim şu Kur'anı mehcur halde bıraktı."
(Yav bu şefaat miydi,yoksa şikayet miydi)
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
dost1 (15. August 2012), sevginur (9. November 2012), Zinedov (16. August 2012)
Alt 16. August 2012, 02:57 AM   #5
Zinedov
Katılımcı Üye
 
Üyelik tarihi: Aug 2012
Bulunduğu yer: http://fb.com/zinedov
Mesajlar: 71
Tesekkür: 46
28 Mesajina 56 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Zinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud of
Standart

Kuran'da Rabbimizin inançlarını ve davranışlarını her yönden eleştirdiği müşriklerin en çok eleştirdiği taraflarından biri olan "şirk" şeklindeki şefaat anlayışı şimdiki Müslümanım diyenlerin inancı olmuş. Tek değişen, melekler/Allahın kızları yerine peygamber/Allahın sevgilisi/oğlu vb. gelmesi.
__________________
www.facebook.com/zinedov
Zinedov isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Zinedov Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Miralay (16. August 2012), sevginur (9. November 2012)
Alt 18. October 2012, 09:30 AM   #6
aorskaya
Uzman Üye
 
Üyelik tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 933
Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough
Standart

Alıntı:
pramid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Allah kimseyi, iki arada bir derede bırakmaz. Ancak kuran kelimelerini mevazinlerinden çıkaranlar bocalar dururlar.

Kuranda bahsi geçen izin kavramını şirazesinden çıkarınca, vahim durumlar ortaya çıkmaktadır.
Bu yazını unutarak, bak bu konuyu açan kardeşine nasıl ithamda bulunmuşsun.

Altındaki cevabımı ciddi olarak değerlendir sevgili kardeşim.

Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sen, zaman zaman akıl tutulması yaşıyor olmalısın. Bak, peygamberce şefaatin olmadığına ilişkin bir konu açmışım ve sen de onu okumuşsun... Yada okumamışmıydın?

Şefaatin olmadığına, hesap günü ve sonrasında bütün şefaatin rabbimizde toplandığını ve peygamberler dahil bunu kimseye vermediğini anlatan birinin yazılarına tanık olacaksın ve sonra da böyle ithamlarda bulunacaksın, sonra da haklı olduğun zannıyla gururla dolaşbileceksin öylemi?

Güneş tutulması, ay tutulmasına alışık olabilirsin ama akıl tutulması da vardır ve umarım onu gölgeleyen şeyler çabuk giderler.

selamlar,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18. October 2012, 10:59 AM   #7
pramid
Uzman Üye
 
Üyelik tarihi: Sep 2010
Mesajlar: 764
Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of
Standart

Alıntı:
Şeytan ve dostlarının, insana sağdan yaklaşmak demek olan, insanı dinden yanlışlarla tuzağa düşürmesi, Müslümanların kuranla bağının kopartılması yüzünden tam olarak görülememektedir.
Bu sözü iyi düşün bilader.

Alıntı:
Artık, aklımızı başımıza alalım ve kurana dönelim. Kuranla tanışıp, onunla dost olalım. Hatta becerebildiğimiz orandan onunla dostluğumuzu ilerletelim, pekiştirelim. Çünkü bizi kurtaracak tek dost kurandır, başkası yoktur.
Bu sözü senin yazdığına hayret ediyorum. Savundukların ile şu yazdıkların biribirini tutmuyor.
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18. October 2012, 11:36 AM   #8
aorskaya
Uzman Üye
 
Üyelik tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 933
Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough
Standart

Alıntı:
pramid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı
Şeytan ve dostlarının, insana sağdan yaklaşmak demek olan, insanı dinden yanlışlarla tuzağa düşürmesi, Müslümanların kuranla bağının kopartılması yüzünden tam olarak görülememektedir.
Bu sözü iyi düşün bilader.
Ben sözlerimi zaten düşünmeden yazmam. Sözün bir yerinde hata yada anlayamadığın kısım varsa, alıntılarsan bizler de görmüş oluruz.

selamlar
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18. October 2012, 11:39 AM   #9
aorskaya
Uzman Üye
 
Üyelik tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 933
Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough
Standart

Alıntı:
pramid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı
Artık, aklımızı başımıza alalım ve kurana dönelim. Kuranla tanışıp, onunla dost olalım. Hatta becerebildiğimiz orandan onunla dostluğumuzu ilerletelim, pekiştirelim. Çünkü bizi kurtaracak tek dost kurandır, başkası yoktur. Bu sözü iyi düşün bilader.
Bu sözü senin yazdığına hayret ediyorum. Savundukların ile şu yazdıkların biribirini tutmuyor.
Benim yazılarımı aceleye getirmeden, yeterince anlarsan hemen her yerde yazdıklarımın buradaki ile tam örtüştüğünü görürsün.

Sadece, öfkeden ve önyargılardan uzak okumaya, anlamaya çalışman bunları görmen için yeterlidir.

Hala, aksini düşünüyorsan, yazılarımdan alıntılarla göster.

selamlar,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18. October 2012, 11:59 AM   #10
pramid
Uzman Üye
 
Üyelik tarihi: Sep 2010
Mesajlar: 764
Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of
Standart

Anlaşılmıyor bilader. Çünkü Kurandan uzak. Ama Kurandanmış imajlı. Kuranı Bilmeyenler kanabilir ama İlim sahipleri şirki çabuk sezerler. Çünkü virüs korumalı çalışırlar.

Meleklerin dişil isimlendirme sorumu atlamışsın haber vereyim dedim? Nede olsa her söze cevap var. Dini af edersin benzetme için ama sidik yarışına çevirenlere veyl olsun.
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
pramid Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
hiiic (18. October 2012)
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
diyenlere, günü, hesap, olacaktır, sonrasında, sorular, şefaat, şefaatvarmıdır


Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hizli Erisim


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 03:14 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hanifler - Kuran odaklı gerçek din islam