hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > DEVLET VE İDARE > Devlet idaresi

Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 18. July 2013, 11:47 AM   #1
pramid
Uzman Üye
 
Üyelik tarihi: Sep 2010
Mesajlar: 764
Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of
Standart Sömürü Düzeni Kapitalizm

http://vekuran.blogspot.com/2013/07/...apitalizm.html

Tekasür / Çoğaltma yarışı / Kapitalizm nedir?

Üretim araçlarının özel mülkiyette olması ve buna bağlı olarak emeği sömürmeye dayalı bir sistemdir.
Şöyle ki: patron maliyeti düşürmek için her şeyden kısmayı ister bu işçi ücretleri içinde geçerlidir. Böylece üretilen mamülün (üretilmiş mal) birim fiyatını da düşürüp piyasaya daha çok hakim olma durumunu kolaylaştır.

Diğer taraftan emekçiler de daha insancıl bir yaşam için ücretlerinin yükselmesi için uğraşır; sendikalar, dernekler, partiler gibi.

Anlayacağınız, kapitalist sistemde patron emek olmadan, emeği sömürmeden patron olamaz.

Kapital yapılarda Devlet nedir ?

Kapital yapılarda devlet, sermayenin zengin sınıfı arasında deveran ettiği, o ülke sınırlarındaki ezen ve ezilen iki sınıf arasındaki egemen sınıfın yani patronların baskı aygıtıdır. Nitekim yasalarla kendi sömürü düzenini yasallaştırır. İşçilerin eylemlerine karşı baskı yasalarını egemen olduğu yasaları parlementodan çıkarır.

Örnek: Sendikaların yasaklanması, Var olan işçilerinin sendikalaşmasına izin vermeme, Ceza kanunları, Mezarda emeklilik yasası vs.

Gümrük Nedir ?

Gümrük anlaşması yapılan ülke sınırları, ihracat yapan ülkenin milli sermayesinin kendi pazarını belirlediği sınırdır. O sınırı yani kendi piyasasını koruyabilmek için gümrük yasaları belirlenmiştir. Diğer ülkelerin ürünlerinin kendi piyasasını tehdit edemeyecek fiyatlarla içeri girmesi için belirlediği yüksek vergiler vardır. Bu sayede kendi piyasasını korumuş olur. Aynı zamanda sermaye kendi piyasasını koruyacak bir orduya da ihtiyaç duyar. Elinde tutuğu devlet yapısıyla ve yayın organlarıyla insanları kandırmaya başlar.

Bu kandırma kurgusu, bazen milliyetçiliği bazen dini, bazende sosyal şovenistliği kullanır. Bu düşüncelerle kandırdığı insanları canla başla savaşacak yiğit askerler elde etmiş olur.

Milliyetin için savaştığını sanırsın ama aslında sermayenin kendi piyasasını koruması için savaşırsın. Hiçbir işgalci güç işgal ettiği ülkenin bakkalın kasabın vb. gibi küçük esnaf ve emekçilerin mallarına el koymaz; İşgalci güçlerin asıl amacı yer altı ve yer üstü zenginlikleri ele geçirmektir. Hammadde piyasasını ellerinde tutmaktır. Aslında işgal edildik derken işgal edilen şey bizi dün sömüren zenginlerin piyasasıdır, bizim evimiz işimiz bakkalımız değil…

Durum böyleyken biz kim için savaşmış oluyoruz, biz ne için ölmüş oluyoruz ? Siz hiç villadan çıkan şehit cenazesi gördünüz mü?

***

Şimdi de gayrı safi milli hasıla neymiş ona bakalım ...

GSMH yalanı …

Türkiyedeki paranın hepsinin sahibi olduğum halde,insanları kandırmak için kendi paramı kağıt üzerinde 75 milyona bölme durumudur.

***

Kapitalizmde yapılan herşey ama herşey kar yapmaya dayalıdır. Küçük esnaftan, bankalara, devlet işleyişine kadar; kapitalizmde yapılacak bir işte kar yoksa (dolaylı yada dolaysız) o işi asla yapmaz.

kapitalist ...

Örneğin kansere çare arayışları ve bulunan ilaçları satamıyacaksa üretmez.

kapitalist...

Örneğin mars yolculuğu evren araştırmaları, bunlardan ileriye dönük kar yapmayı hesap etmiyorlarsa bu araştırmaları yapmaz.

kapitalist...

Eğer size tenzilatımız var kredileri düşürdük vs gibi sözler duyuyorsan bil ki ileriye dönük daha karlı planları var demektir.

Öncelikle kapitalizmin temel yasasını ele alalım.

Bir malı üretmek için o malın maliyetini ve satabileceği piyasaya bakar kapitalist. Her zaman kar elde etmeyi düşüneceği için her yerden kısmaya başlar. Öncelikle de işçi ücretlerinden. İşçileri ne kadar ucuza ve aynı paraya ne kadar çok çalıştırsa o kadar çok kar yapar. Bu yüzden her zaman düşük maaşa çalıştırmayı planlar. Patron kar yapmayı düşünürken işçi de ücretlerinin yükselmesini daha ve daha insanca yaşamayı arzular.

İşte bu iki düşünce arasındaki çelişkiye emek,sermaye çelişkisi diyoruz. Bu çelişki asla uzlaşamayacak bir çelişkidir. Patron iyi niyetliyse ve işçileri düşünüyorsa işçilerin ücretlerini yükseltirse ürettiği ürün maliyeti de artacağından piyasadaki rakipleriyle yarışamaz ve batar. Yani sistem patronu sürekli ama sürekli sömürmeye mecbur kılar. Ya ticareti bırakacaktır ya batacaktır yada sömürmeye devam edecektir. Bir gladyatör gibi düşünebilirsiniz; arenada kılıcını kullanmazsan, savaşmazsan yok olursun.

Vahşi Kapitalizm ...

İşte bu yüzden bizler kapitalizme vahşi kapitalizm diyoruz. Bu vahşi yaşam koşulları insanın duygularını düşüncelerini vahşileştirir, bir canavar haline dönüştürür. Bu yüzden diyoruz ki kapitalizm insan ahlakını bozar. Her şey ama her şey öyle yada böyle satılan meta haline gelir. Bedenimiz,aşklarımız, dinimiz, sanatımız…

***

1. dünya savaşı ve öncesi üretim araçları şimdiye göre daha ilkeldi. Üretilen ürünler insan emeği ve makineler sayesinde üretiliyordu… Örneğin bir arabayı üretmek yüzlerce işçiyle yapılıyordu ve aynı fabrika yüzlerce arabayı üretmek için binlerce işçiye ihtiyaç duyuyordu. Ama şimdi makineler çok gelişti ve neredeyse birkaç işçiyle, gelişmiş robotlarla çok daha kısa sürede çok daha fazla araba üretilebiliniyor. Artık patronlar işçiye ihtiyaç duymuyor ve işsizlik her geçen yıl artıyor…

Tekasür Hastalığı ...

Bu kapitalizmin engelleyemediği bir durumdur; zira kar yapmayı düşünmek zorundadır. Sürekli artan işsizlik durumu kapitalizmin kronik hastalığıdır. Kapitalizmin iç dinamiğinde var olan ve kesinlikle durduramadığı, kendi yasaları gereği bu sorun asla engeleyemeyeceği bir hastalıktır.

Gelişmiş makinelerle çok kısa sürede insanlığa yıllarca yetecek kadar ürün stokları üretilmektedir. Bu stokları satana kadar üretimi yavaşlatmak yada durdurmak zorundadır.

Yadaaa ...

Yeni piyasalar ele geçirmek zorundadır (emperyalist savaş) eğer başka bir pazarı (ülkeyi) ele geçiremediyse stokları eritene kadar işçileri işten çıkarmak zorundadır. Sokakta işsiz kalan işçiler, gelirleri olmadığı için bu stokları alacak paraları olmadığı yada paraları az olduğu için bu stokları yavaş yavaş eritmek durumda kalırlar. Buna ekonomik kriz dedir.

Bu kriz yıllarca sürebilir, kapitalizmde kar hırsından dolayı üretim ile tüketim arasında denge yoktur.

Patron için işçi, hem emeği sömürülecek insan, hemde satış yapacağı pazardır (halk). Yani hem çalıştırken sömürür hemde o malları mağazasında sana satar ve gene kar yapar… Yukarıda anlattığımız gibi kapitalist ekonomi asla ve asla adil olamaz. Krizleri asla ve asla engelleyemez. Bu krizler döneminde işsiz kalan işçiler ayaklanırlar. Şuan dünyada gördüğümüz duyduğumuz ayaklanmaların temel sebebi budur.

***

Her ekonomik yapının birde siyasal tarafı vardır; buna politika diyoruz.

Politika ....

Sermaye var olduğu bölgeyi (devlet) yönetecek halk ayaklanmalarını bastıracak bir mekanizması vardır. Bu mekanizmayı destekleyecek birde ideolojisi olmak zorundadır. Yukarıda anlattığımız milliyetçilik, sosyal demokratlık, din vb gibi araçları kullanır. Halkın birlik olması hiçbir zaman işine gelmez.

Toplumu din ayrımcılığı, mezhep ayrımcılığı, millet ayrımcılığı gibi düşüncelerle ve zaman zaman birbirlerine karşı kışkırtarak bölmek ve parçalama yöntemlerini kullanır. Arap ülkelerinde neler olduğunu ABD'nin neler yaptığını biliyoruz. Pazarlara bomba koymalar, camileri bombalamalar ve suçu birbirlerine atmalar vs. Halkın ayaklanmasının muhtemel olduğu dönemlerde yada kardeşliğin artmaya başladığı dönemlerde devletler bunu hep yapmıştır.

***

Yukarıda anlattığımız sıradan bir kapitalist devletin demokrasi maskesi altında neler yapacağına ilişkin genel açıklamalardır. Bu durumlar bölgeler, halkın bilinç seviyesi, ülkenin zenginlik durumuna göre değişebilecek şeylerdir. Nitekim bazı Avrupa ülkeleri gibi ülkeler kapitalist olmalarına rağmen oldukça sosyaldir.

Bu nasıl olabilir?

Şöyle bir örnek vereyim ...

Bütün Türkiye piyasasını elinde tutan bir sermayenin sahibisin; Sermayen o kadar büyük ki tüm Avrupa'nın ve Afrika'nın ihtiyaçlarını senin Türkiyedeki büyük fabrikaların karşılıyor. Ülkende işsizlik olmaz; çünkü fabrikaların tıkır tıkır çalışıyordur.

Avrupa ve Afrika'ya malları sattığın için kendi ülkende bir ayaklanma çıkmasını istemezsin. İşçilerinin ücretlerini yüksek tutarsın, sosyal haklarını verirsin; eğer işçilerini sıkarsan ayaklanırlar ve seni devirebilirler. Dünyayı sömürmek istiyorsan kendi ülkenin refahını yükseltmek zorundasın ki bu dünyayı sömürdüğün paranın yanında devede kulak kalır…

Bunu seve seve verirsin. İşte emperyalist ülkelerin kabaca genel durumu budur…
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
pramid Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
ORHAN VELİ (18. July 2013)
Alt 18. July 2013, 12:35 PM   #2
ORHAN VELİ
Yeni Üye
 
Üyelik tarihi: Jun 2012
Mesajlar: 27
Tesekkür: 8
10 Mesajina 18 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
ORHAN VELİ has much to be proud ofORHAN VELİ has much to be proud ofORHAN VELİ has much to be proud ofORHAN VELİ has much to be proud ofORHAN VELİ has much to be proud ofORHAN VELİ has much to be proud ofORHAN VELİ has much to be proud ofORHAN VELİ has much to be proud of
Standart

Kapitalizmin ağır şartlarına ayaklanacak millete karşıda ''Ilımlı islam'' söylemini uydurup kapitalizme abdest aldırıp sömürüyü rahat yapma alanları genişletildi.
ORHAN VELİ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
düzeni, kapitalizm, sömürü


Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hizli Erisim


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 09:39 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hanifler - Kuran odaklı gerçek din islam